Чому варто колекціонувати вінтажні радянські годинники

Хорологія (колекціонування годинник) завжди була популярна і може стати не просто цікавим хобі, а й вигідною інвестицією. Годинник унікальний механізм, і чим краще він зроблений, тим довше пропрацює. Вінтажні годинники в робочому стані можуть коштувати мільйони. Одним з напрямків хорології є колекціонування радянських годинників. Вироблені в СРСР в 20 столітті годинники, заворожують, а історія, що стоїть за ними, може розповісти багато цікавого. До того ж вінтажні годинники СРСР відносно дешеві, тому їх колекціонування може стати легким та цікавим стартом для новачка.

Розглянемо, чим же відрізняються радянські годинники від годинників, вироблених в інших країнах. Чому купити вінтажні годинник СРСР є гарною інвестицією?

вінтажні годинники радянські

Історія радянської годинникової індустрії

Після краху фондового ринку в 1929 році компанія Dueber-Hampden, годинникова майстерня з Кантона, штат Огайо, збанкрутувала. Низькі продажі і важке фінансове становище в світі, без сумніву, відіграли свою роль. У 1930 році інструменти та обладнання Dueber-Hampden були завантажено в товарні вагони. І куди ж вони попрямували разом з 21 колишнім співробітником Dueber-Hampden? Їх метою була Москва.

Часове передове (на той час) обладнання і ноу-хау співробітників збанкрутілої компанії — разом з додатковим обладнанням від Ansonia Clock Company (ще одного збанкрутілого годинникового виробника в США) — послужили основою для Першого державного годинникового заводу в СРСР, а згодом і для початку всієї російської годинникової промисловості, яка стане однією з найуспішніших у світі. До цього моменту наручні годинники в Росії були в дефіциті, і їх або імпортували, або робили в невеликих майстернях з швейцарських механізмів і деталей. У будь-якому випадку годинники не були в народі розповсюдженим товаром.

Протягом наступного десятиліття Росія виробляла сотні тисяч годинників. Багато з них були засновані на старих моделях кишенькових годинників Dueber-Hampden, але в кінцевому підсумку росіяни почали співпрацювати з зарубіжними годинниковими компаніями для подальшого розвитку. Наприклад, радянський уряд уклав контракт з французькою годинниковою компанією Lip в 1930-х роках про співпрацю у виробництві механізмів — він тривав аж до 1950-х років, в результаті чого було створено безліч висококласних механізмів, які радянські годинникарі в кінцевому підсумку удосконалили.

Фактично, вдосконалення годинників з інших країн, як правило, заради надійності, здавалося, було способом роботи російської годинникової індустрії, іноді явно незаконним. Наприклад, коли швейцарська годинникова компанія Zenith випустила калібр 135 для хронометрів в 1950-х роках, російські спробували створити свій власний надточний годинник, скопіювавши їх дизайн. За словами відомого російського колекціонера годинників Марка Гордона, як це сталося, залишається загадкою. «Ніхто точно не знає, що сталося, але креслення калібру 135 Zenith виявилися на заводі «Чистопольську», де тоді була виготовлена модифікована версія під назвою «Волна», — сказав він New York Times в 2007 році.

вінтажні годинники радянські

«Волна» не була прямою копією. По-перше, мала секундна стрілка калібру Zenith була замінена на центральну стрілку, було додано більше дорогоцінних каменів і було використано більш велике балансове колесо. Обробки практично не було. І це підводить нас до суті справи: годинник СРСР майже ніколи не були показними, без обробки або легковажних ускладнень — вони були, перш за все, інструментами для вимірювання часу, міцними і надійними. Зрештою, хіба щось інше не буде просто образою радянського ідеалу утилітаризму?

Фактично, після Другої світової війни Йосип Сталін побоювався напливу іноземних годинників. Як пояснюється в книзі Чарльза Л. Мі-молодшого «Зустріч в Потсдамі» 1975 року: «Мільйони російських солдатів бачили чужі землі, іноземне багатство, іноземну свободу. Тисячі і тисячі обміняли все, що у них було, на наручні годинники британських і американських солдатів. Наручні годинники, позолочені, посріблені, з механізмами, де є сімнадцять дорогоцінних каменів: яке неймовірне багатство вони представляли, і кожен британський і американський солдат, здавалося, мав по одному, і ставився до нього недбало, як до простої зручності. Сталін дійсно побоювався, що російський народ заразиться від контакту з Заходом, його наручними годинниками і його ідеями».

У моду СРСР увійшли більш яскраві речі. Пам’ятні наручні годинники були звичайним явищем, наприклад, численні годинники, присвячені літнім Олімпійським іграм 1980 року в Москві, або годинники, зроблені в честь запуску супутника. На циферблатах часто були присутні логотипи та ілюстрації, що зображують військову міць або присвячені космосу або полярних досліджень СРСР. Годинники з пропагандистським набором були навіть проведені для просування такої політичної політики, як перебудова і гласність. Деякі були просто прикрашені серпом і молотом.

Це всього лише верхівка айсберга, і навіть годинники, на яких не було ні бренду, ні пропаганди, були найрізноманітніших дизайнів. У цьому особливість російської годинникової індустрії: вона виробляла мільйони і мільйони годинників. За словами одного експерта, до 50-м і 60-м рокам радянське виробництво поступалося тільки Швейцарії. З огляду на поширення і простоту радянських годинників, а також загальну відсутність інтересу з боку більшості колекціонерів в порівнянні з годинниками європейського виробництва, вінтажні годинники СРСР можна знайти в Інтернеті, наприклад, в нашому ретро-магазині.

Колекціонування радянських годинників

Як і у випадку з безліччю недорогих, всюдисущих вінтажних годинників, вам потрібно побоюватися годинників-франкенштейнів або годинників із зіпсованим, переробленим циферблатом, оскільки підробки часто зустрічаються серед радянських годинників.

Ви можете купити годинник СРСР на eBay, Etsy, OLX, Avito та інших онлайн-майданчиків для торгівлі. Рекомендуємо перед покупкою ознайомитися з годинниковими форумами, щоб знати, як правильно відрізнити оригінальний годинник СРСР від підробок. Щоб не ризикувати, в першу чергу купуйте для своєї колекції годинник в спеціалізованих магазинах, таких як наш ретро-магазин.

Чи потрібно колекціонувати радянські годинники? З історичної точки зору, воно того варто. Годинники завжди були відображенням часу і місця, в якому вони були створені, і це завжди було частиною хорології вінтажних годинників. Але старі радянські годинники здаються ще більш захоплюючими артефактами бурхливого періоду в історії людства і деспотичного режиму, в якому вони були створені, їх циферблати і механізми відображають прогрес в історії Радянського Союзу протягом десятиліть, аж до його розвалу в 1990-і рр. Завдяки годинникам можна відчути цілий пласт історії. Про це варто пам’ятати. Ну і на додаток вартість годинника СРСР відносно невелика.

вінтажні годинники радянські

5 годинників для початку

  • Годинники Супутник, Чистополь

Ці годинники були створені, щоб відсвяткувати запуск Супутника в 1957 році. Це були прості годинники з індикацією часу і маленьким секундним циферблатом, але замість звичайної стрілки в годиннику є диск із зображенням Супутника, що обертається навколо Землі, який робить повний оберт кожну хвилину. Апертура становить основну частину супутника і показує поточний час в секундах.

  • Хронограф Політ Океан

Цей хронограф створювався загалом для ВМФ СРСР в 70-х і 80-х роках. Це були одні з перших годинників, в яких використовувалася модель Poljot 3133, яка, по суті, являє собою перероблену версію годинник Valjoux 7734 швейцарського виробництва.

  • Годинники Восток Амфібія

Ці водолазні годинники, створені в кінці 60-х років, є такими ж знаковими для радянських годинників, як і будь-які інші. У них використовувалася задня кришка з нарізним стопорним кільцем і велика гумова прокладка, які штовхали задню кришку далі, коли тиск води продовжував збільшуватися, що робить годинник Восток Амфібія водонепроникними до глибини 200 метрів. Ampbibia була зроблена в самих різних дизайнах, і сьогодні їх навіть можна купити абсолютно новими за ціною менше 100 доларів.

  • Годинники Восток Precision Class

Це годинник з сумнозвісним механізмом хронометра «Волна», який копіював (а в деяких моментах поліпшував) модель Zenith 135. Прості годинники з трьома стрілками, вони випускалися з різноманітним дизайном циферблатів.

  • Годинники Ракета Полярна

Ракета найбільш відома тим, що виробляла годинник для полярних експедицій, що пояснює повсюдне поширення 24-годинних радянських годинників цієї марки (вони допомагали відрізняти конкретний час в умовах тривалої присутності денного світла в експедиціях). Радянські годинники Polar випускаються з різними дизайнами корпусів і конфігурацій циферблатів, і сьогодні їх можна навіть купити новими.

вінтажні годинники радянські