Який годинник краще вибрати: механічний або кварцовий?

У 1960-му році, коли вперше з’явилися кварцові механізми для годинника, годинниковий світ розділився на два табори. Хтось перекинувся до кварцових механізмів, захоплюючись сучасними технологіями, а хтось залишився відданим традиціям та майстерності виконання механічних годинників. У цій статті ми розглянемо, який годинник краще вибрати – кварцовий або механічний. Між ними є багато відмінностей, але, як ви побачите, остаточний вибір залежить від того, що ви шукаєте. 

Що таке годинниковий механізм

Часовий механізм, також відомий як калібр, – це двигун, який змушує годинник і їх функції працювати належним чином. На сьогоднішній день ви можете купити в магазині один із трьох варіантів механізмів:

 • кварцовий годинник;
 • механічний годинник з ручним заводом;
 • механічний годинник з автопідзаводом (ще їх називають автоматичним).

Механізм кварцового годинника

Механізм кварцового годинника – це електронний механізм. Як випливає з назви, він працює з використанням мінералу, що вібрує, званого кварцем. 

Для роботи годинника потрібно щось постійне, щоб виміряти час. Вчені в ході досліджень з’ясували, що коли ви пропускаєте струм через кристал кварцу, він коливається з постійною частотою. Це знання легко в основу кварцового механізму і зробило його одним з найточніших на планеті. Похибка кращого кварцового годинника складає всього пару секунд на рік.  

Більшість кварцових годинників живляться від батарейок. Термін служби звичайних батарей становить від трьох до п’яти років, після чого їх необхідно замінити. До речі, заміна батарейок – це єдине регулярне обслуговування, якого потребує кварцовий годинник. 

Зверніть увагу! Кварцовий годинник з додатковими функціями, такими як компаси, секундоміри або електричне підсвічування, потрібно відносити в сервіс частіше, оскільки ці функції швидше розряджають батарейку.

який годинник краще вибрати

Однак не у всіх кварцових годинниках використовуються змінні батареї. Такі компанії, як Citizen, використовують те, що вони називають «технологією Eco-Drive», що є класним способом назвати використання сонячної енергії. Цей годинник може заряджатися навіть від штучного освітлення і може працювати протягом декількох місяців при повній зарядці без експонування. Ще ви можете зустріти позначення “Tough Solar”, яке також означає підзарядку від сонця. 

Кварцовий годинник менш дорогий і довговічний, тому що в них не так багато рухомих частин, і їх легко випускати серійно. Так само через цю саму серійність, багато недорогих моделей годинників роблять так, що при поломки однієї частини вам або доведеться заново купити механізм кварцового годинника і замінити його, або вибрати вже новий годинник. Іншими словами, сподіваються, що ви подаруєте кварцовий годинник, нащадкам не доводиться.

Механізм механічного годинника

Механічний годинник, побудований у 17 столітті, не мав батарейок і повністю працював і працює на принципах механіки. Вони наводяться на дію бойової пружиною. Якщо коротко, то пружина, змотана вручну, поступово звільняється, чим рухає ланцюжок шестерень. Недоліком роботи такого механізму є те, що пружину необхідно періодично заводити, інакше годинник може зупинитися і доведеться заново виставляти час.

Через механічне зношування, викликане тривалим періодом підзаводу, цей тип годинника вимагає постійного обслуговування кваліфікованим годинникарем хоча б раз на два роки. Але за умови регулярного обслуговування, механічний годинник вважається більш довговічним, ніж кварцовий. 

Автоматичний механізм

Автоматичний годинник – це модернізована версія механічного годинникового механізму. Замість того, щоб змушувати людей вручну заводити пружину на годиннику і, ймовірно, пошкодити її, винахідники вигадали деталь, яка робить це автоматично.

Завдяки використанню зваженої шестірні та шарикопідшипників для заводу пружини, автоматичний годинник збирає енергію від природних рухів власника. Механічний годинник з автопідзаводом популярний серед любителів годинника через їхню естетичну цінність. Той факт, що більшість неймовірно прекрасних шестерень виготовляється вручну, заворожує!

Порівняння

Неможливо сказати, який годинник краще купити. Все залежить від того, навіщо ви їх купуєте у принципі. Розберемо, за що цінується кожен із механізмів.

Чому вибирають кварцовий годинник:

 • Кварцовий годинник дешевший за механічний. Їхнє виробництво можна поставити на потік. 
 • Кварцовий годинник надзвичайно надійний і точний, коли справа стосується хронометражу. Кварц середнього діапазону відставатиме через місяць максимум на 20 секунд, тоді як у механіки розбіг буде кілька хвилин на місяць. 
 • Кварцовий годинник не вимагає особливого догляду; вам просто потрібно міняти батарею кожні кілька років. Механічний годинник, в якому немає батареї, потребує обслуговування кожні 3-5 років.

Кварцовий годинник потрібний тим, кому важлива точність. Наприклад, підходять для людей, котрі займаються спортом, плаванням.

Чому вибирають механічний (автоматичний) годинник:

 • Механічний годинник – це статус. Хороший механічний годинник може дозволити собі не кожен. Це власне інвестиція. Не дарма так популярно купувати вінтажний годинник. 
 • У механічному годиннику закладено багато майстерності, яке розроблялося століттями, а знання про годинну справу передавалися поколіннями. Багато виробників механічних годинників мають глибоку історію та спадщину.
 • Механічний годинник – це вражаючий інженерний подвиг. З цієї ж причини, автолюбителі воліють автомобілі з механічною коробкою передач ніж з автоматом, а мотоциклісти навіть не подивляться у бік скутерів.
 • Багато механічних годинників мають прозору задню кришку з сапфірового скла, що дозволяє бачити, як механізм м’яко коливається під час роботи – це заворожує.
 • У механічному годиннику зачаровує плавний хід секундної стрілки. У цей же час у кварцового годинника секундна стрілка рухається ривками від секунди до секунди. 

Який висновок з усього цього можна зробити? Якщо ви шукайте недорогий, практичний і точний годинник з низькими експлуатаційними витратами, то кварцовий годинник – ваш вибір. Механічний годинник – це вибір, який радуватиме вас все життя, ви зможете використовувати їх як інвестицію або передати своїм дітям та онукам. Цей годинник не тільки гарний аксесуар, але й є вікном в історію та людську винахідливість протягом століть.